آخرین اخبار از جدیدترین جنگنده نسل پنجم جهان در روسیه - su T50 pakfa در مسیر جاودانگی
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
بازدید : 196
نویسنده : علی همایون . احمد رضا همایون

آزمایشات جدید بر جادوی نسل پنجم روسیه یعنی جنگنده پاکفا - su T50، آغاز شد. این جنگنده محصول کارخانه هواپیماسازی "سوخو" بوده و اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2010 میلادی انجام داده است. در حال حاضر، آزمایشات مختلفی بر روی 4 فروند از جنگنده­ های نسل پنجم روسیه آغاز شده است. بهار امسال، آزمایشات نهایی دولتی بر روی این جنگنده ها صورت خواهد گرفت که دربرگیرنده ی انواع تست های مانوری ، توسط خلبانان ورزیده ی مرکز خلبانی چکالوا خواهد بود. یکی از خلبانان این مرکز هوایی در تاریخ 25 آوریل سال جاری میلادی به مدت بیش از2 ساعت، جنگنده پاکفا T-50 را در آسمان به پرواز درآورد. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، پنجمین جنگده ی پاکفا نیز در آینده ای نزدیک به این جمع خواهد پیوست که پس از آن، تمامی این جنگده ها در امتداد روخانه ی ولگا و از مرکز هوایی تست جنگنده های روسیه به پرواز درخواهند آمد.

 

 

 

 

 

اقدامات صورت گرفته

4 جنگنده­ ی پاکفا تاکنون بیش از 200 پرواز آزمایشی داشته اند و بر اساس اطلاعاتی که از این پروازها بدست آمده است، موتور و توربین های این جنگنده ها دستخوش تغییرات اساسی قرار گرفته شده اند. همچنین لازم به ذکر است تمامی این 5 جنگنده ،به مجهزترین سامانه ی الکترونیکی داخل کابین مجهز شده اند.

 

 

                                 ولادیمیر پوتین در حال بازدید از su T50

 

 

 

اقداماتی که باید صورت بگیرد

برای به تحقق نشاندن اهداف نهایی پروژه ی جنگنده های نسل پنجم روسیه، لازم است که حجم تولیدات این جنگده ها افزایش یابد. بر اساس آمار، 8 فروند جنگنده دیگر نیز برای انجام آزمایشات در فصل تابستان در حال ساخت و تولید هستند. این جنگنده ها قادر خواهند بود سالانه صدها پرواز مختلف را در شرایط گوناگون انجام دهند. در کل آنچه که نیروی هوایی روسیه را راضی خواهد نمود، 2000 پرواز آزمایشی موفقیت آمیزدر شرایط مختلف می باشد. بدین ترتیب، اولین مرحله از آزمایشات دولتی بر روی جنگنده های نسل پنجم روسیه، تا اواخر سال 2015 میلادی به اتمام خواهد رسید. به موازات این پروژه، خلبانان روسیه به جدیدترین دستگاه های شبیه سازی پرواز نیز مجهز خواهند شد. این دستگاه ها در پایگاه نظامی-هوایی شهر لیپتسک روسیه مستقر شده و چند جنگنده ی پاکفا نیز تا سالهای 2015 الی 2016 به خدمت این پایگاه نظامی گرفته خواهد شد.

 

 

  

                     مقایسه ظاهری دو جنگنده نسل پنجم روسیه و ایالات متحده

 

 

 

به نقل از رسانه ی صدای روسیه در حال­ حاضر برنامه های دولت برای مجهزسازی ناوگان خود به جنگنده های نسل پنجم به سرعت در حال اوج گرفتن بوده و اولین اسکادران تخصصی جنگنده های پاکفا نیز تا اواخر دهه ی جاری میلادی به وضعیت کامل مانوری-عملیاتی دست خواهند یافت. اکنون پروژه تعمیرات و نگهداری این جنگده ها در آشیانه های پرواز جنگنده های ساخت شوروی سابق یعنی سوخو-30 و سوخو-35 انجام می گیرد.

 

 

 

 

 

بر اساس برنامه های دولت برای صادرات این جنگنده، تا اواخر دهه ی جاری میلادی، مدل مشابه جنگنده ی پاکفا و جنگنده  FGFA  نیز برای ارتش هند ( هند در حال حاضر تنها سرمایه گذار خارجی در پروژه پاکفا میباشد ) نیز به طراحی و تولید خواهد رسید. با این تفاسیر، صادرات این جنگنده ی نسل پنجم تنها به کشور هند تمام نشده و بسیاری از کشورهای دنیا نیز آمادگی خود را برای خرید آن اعلام کرده اند.

از برنامه های مهم و حائز اهمیت روسیه در حال حاضر می توان به پروژه ساخت تجهیزات نظامی فوق پیشرفته و همچنین ساخت آشیانه ای مخصوص برای سرویس دهی، تعمیرات و نگهداری جنگده های نسل پنجم روسیه اشاره نمود. به تحقق نشاندن این پروژه های سنگین، کمک شایانی به افزایش تولیدات این جنگده در آینده ای نزدیک خواهد نمود.

 

 

 


مطالب مرتبط با این پست
.می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: